sponzor Svatováclavského agilitění

Svatováclavské hopsání a dvojzkoušky

24. a 25. září 2011

výsledky dvojzkoušekvýsledky Hopsání
fotografie
neoficiální parkury

Na konci nezvykle horkého září jsme již podruhé pořádali agilitní klání v neoficiální i oficiální verzi. Jako první přišlo na řadu v sobotu 24. září neoficiální Svatováclavské hopsání. Rozhodčí Martina Hronová postavila dva parkury pro každou z kategorií, přičemž druhý z parkurů byl pro všechny složitější než ten první. Často ovšem na trati docházelo spíše k soubojům s pamětí nebo malým nadšením psí poloviny týmu než k souboji s vlastním parkurem. Pro všechny také byla připravena hra.

Závod zahajovali dva závodníci kategorie baby, poté přišel na řadu jumping kategorie agiduch (agilitujících důchodců), pak jumping juniorů a začátečníků. V neoficiálních závodech, které se v podstatě drží řádu KAČR je u nás několik zásadních výjimek: pes může být motivován pamlskem či hračkou přímo na parkuru (jen je nesmí v prostoru parkuru dostat), v parkurech se nevyskytuje kruh, slalom ani houpačka, na požádání zvedáme látku látkového tunelu a všechny překážky jsou snížené (u kategorie začátečníci jsou překážky na nejnižší přípustné úrovni dle řádu KAČR). Závodníci navíc nemusí dodržovat svou výškovou kategorii - i velký pes tak může závodit v kategorii small. Neoficální závody pořádáme především proto, aby si méně zkušené týmy mohli užít atmosféru závodů, i když jim třeba slalom stále nejde a nejde a proto, aby psi, kteří by v oficiálních závodech nezvládli svou předepsanou výšku překážek nebyli ochuzeni o možnost si zasoutěžit. Další výjimkou z pravidel je pak to, že ani opakovaná odmítnutí, či překonání překážky mimo pořadí nevedou k diskvalifikaci. Neoficiální závody tak využívají především ti, kteří se z nějakého důvodu oficiálních klání účastnit nemohou nebo ti, kteří se na vstup do světa velkých závodů teprve připravují.

V prvních bězích nejvíce zazářily tyto týmy: Klára Němečková a štěně Grace, Monika Galathová a senior Baltazar, Gábina Snětivá a Meggie a Bára Truksová s Corsairem. Jednoznačně největší hvězdou ovšem byla Vandula Vejražková s borderteriérem Artem, kteří trať začátečnického jumpingu medium proletěli o deset sekund rychleji než kdokoliv jiný ze všech velikostních kategorií. Po prvních bězích následoval druhý běh kategorie baby a pak už se šlo na hru. Základní kola hry představoval paralelní běh ve třech drahách, do dalšího kola postupoval vždy vítěz z rozběhu. Po druhém paralelním kole jsme měli sedm postupujících, kteří ve finále změřili své síly s časem na okružní trati už jednotlivě.

Po hře následovalo vyhlášení kategorie baby, aby si mohla jít miminka odpočinout a vyhlášení hry, kde baby Jenny se Zuzanou Kvasničkovou obsadily třetí místo, druhé místo vybojovala Aneta Červená s Princeznou a vítězy hry se stali Bára Kozlová a Bejlík.

Vítězný finálový běh hry

Odpolední agility mělo těžší a delší parkury. Tunel pod kladinou vyvedl z rovnováhy nejednoho začátečníka, aniž by si přitom uvědomil, že vlastně nejde o žádnou past - pes vybíhal z tunelu přímo ve směru na kladinu a kdo šel po pravé ruce neměl s rozlišovačkou sebemenší problém, protože svému psovi krásně zavádějící tunel pod kladinou odstínil (zvlášť logické to bylo, když se za kladinou zatáčelo vlevo do dalšího tunelu). Spousta psovodů ovšem podlehla strachu a špatným vedením posílali svého psa přímo do tunelu pod kladinou a to v některých případech i vícekrát. Největší pochvalu za řešení si tak zaslouží naše členka Pavla Balajková, která díky správnému vedení neměla v tomto místě trati problém ani s jednou ze svých borderek. Tunel pod kladinou se trochu složitěji nacházel i v parkuru agiduchů a to proto, že v této kategorii jako v jediné mohou soutěžit i závodníci běhající v oficiálních závodech (pokud je tedy psí nebo lidská polovina týmu v důchodu :-). Během agility začátečníků bohužel také došlo k jednomu zranění - stržený drápek způsobený křivým odskočením z kladiny dvě překážky před cílem zabránil do té doby bezchybné dvojici Gábině Snětivé a borderce Meggie v obsazení prvního místa součtu začátečníků large.

Poslední na řadu tak přišlo vyhlášení vítězů. Díky štědrosti firmy Mars, která poskytla závodníkům krmivo Pedigree a vynikající masové kapsičky téže značky, jsme mohli vyhlásit i jednotlivé běhy (v propozicích bylo původně plánováno pouze ocenění součtů) a připravit tak více závodníkům minutky slávy na stupních vítězů.

V neděli přišly na řadu dvojzkoušky pod dohledem Jitky Novotné, která připravila všem třem výkonnostním kategoriím zajímavé parkury. V kategorii A1 pak docházelo k dikvalifikacím na místech, kde to paní rozhodčí podle svých slov vůbec nečekala. Po vyhlášení výsledků A1 přišly na řadu parkury A2. Tato kategorie byla již tradičně nejobsazenější a to především ve velikosti large, kde spolu zápolilo nejen o prvenství, ale především o získání zkoušky 28 týmů. A komu se zadařilo nejlépe? V prvním běhu large A2 si zkoušku splnila pouze Markéta Jelínková s borderkou Easy Ayky, ve druhém běhu už zkoušku splnily všechny tři týmy na stupních vítězů (Jitka Slánská s borderkou Bethy Czech Imp, Monika Mikšová s labradorkou Jenny Lee Rose i třetí Lenka Matušková a bearded kolie Andělka Chlupatý hopan). V kategorii medium se ani v jednom z běhů nepodařilo složit zkoušku nikomu, v kategorii small A2 nás pak prvním místem se složenou zkouškou potěšila při svém prvním startu v této kategorii naše členka Katka Hadová a parsonka Daphné Quod Bonum. Obrovskou radost pak měla Pavlína Courtonová s kříženkou Fionkou, které si splněním zkoušky vybojovaly přestup do třídy A3. Zklamání naopak kalilo radost z druhého místa Martě Kozákové s brabantíkem Ajšou, které zkoušku nesplnily o 1,8 trestného bodu.

Kategorie A3 přišla na řadu jako poslední v odpoledních hodinách. Účast byla klasicky komorní a atmosféra intimní, protože v této kategorii se již dlouho všichni znají nejen mezi sebou, ale i s rozhodčími a tak dobrá nálada a výkřiky typu "Jíťo, to nemyslíš vážně!" provázely prohlídky obou tratí. No a jak to dopadlo? Zvláštně ... díky novému řádu platnému od 1. června tohoto roku totiž již nejsou omezeny postupové rychlosti jednotlivých běhů. Výsledky se počítaly přísným koeficientem 1,15, ale nebylo nutné, aby postupová rychlost byla minimálně 3,5 m/s jak tomu bývalo dříve; z tohoto faktu měla největší radost Petra Škvárová s howavartem Akimem, kteří si tak splnili zkoušku LA3 i při nižší rychlosti. V kategorii MA3 žádný z obou týmů zkoušku nesplnil (v prvním běhu dokonce nebylo koho prohlásit za vítěze) a v nejsilněji obsazené kategorii SA3 se mohly ze zkoušek radovat Pavla Klučková s Floydem a Lucie Molnárová s papillonkou Uranicou Zlatý krystal. Druhý běh SA3 sice doběhlo více týmů, ale žádný z nich čistě.

Po rozdání posledních cen a pohárků tak zbylo už jen se rozloučit, uklidit a zamířit směrem k zimní sezóně. Příští rok AHOJ !!!

Chtěli bychom tímto poděkovat všem závodníkům, rozhodčím i organizátorům za jejich výkony. A samozřejmě také MVDr. Pourovi za provedení přejímek a především firmě Mars za úžasné ceny pro všechny, kdo zvítězili.


Copyright (c) 2011 polmari@seznam.cz