logo fitmin

Fitmin neoficiální agility závody a beagle pohár Středočeského kraje

26. dubna 2009

výsledkyfotografie

Den po oficiálních agility závodech se parkur postavený na našem cvičišti otevřel juniorům (do 18ti měsíců) a začátečníkům (psi nad 18 měsíců, s daným psovodem bez doběhnutého závodu). Stejně jako při oficiálních závodech, i tady běžely všechny týmy celkem tři běhy. Nešlo ale o jumping, zkoušky a agility, ale o dvě hry a agility.

Hned při příchodu k prezenci mnoha týmům zatrnulo - na parkuru byly totiž připraveny 4 identické závodní dráhy, které se skládaly z poloviny slalomu (6 tyček) a tří skokových překážek. Právě slalom vyváděl některé závodníky z míry, jelikož bylo avizováno, že v žádném z běhů nebudou psi překonávat ani slalom, ani houpačku, ani kruh. Nejistota všech přítomných zmizela hned po ukončení prezence, když organizátorka závodu předvedla první disciplínu dne - paralelní rovinku. Nejprve bylo nutno uvázat psa na vodítko ukotvené za slalomem a zanechat jej tam. Psovod sám se potom postavil na startovní čáru a po odstartování sám osobně překonal slalom (bylo nutné dbát na správný náběh a nevynechání tyčky), odvázal psa a vedl ho přes všechny tři skokové překážky až na cílovou pásku. Běžely vždy 4 týmy vedle sebe a první z nich postupoval do dalšího vyřazovacího kola. Z popisu hry je jasné, že opět nezáleželo jen na rychlosti psa, ale také na hbitosti psovoda. Spousta nadějí tak skončila zakopnutím psovoda ve slalomu, málo hbitými prsty při osvobozování čtyřnohého člena týmu z vodítka, shozením tyčky či bočnice skokové překážky (diskvalifikace) nebo odmítnutím na překážce (nutné opravit). Někteří psovodi také zapomněli, že cíl není ve chvíli, kdy pes překoná poslední skokovou překážku, ale až ve chvíli, kdy celý tým přeběhne cílovou pásku. Díky všem těmto podmínkám se tak do finále vedle velkých psů dostala také shi-tzu Ája s Markétou Dvořákovou. Čtvrté skončily jen díky méně obratným prstům paničky při odvazování vodítka. Medaile z této hry si tedy odnášely následující týmy: zlatou Natálie Kopperová s maliňačkou Chitou, stříbrnou Šimona Hurábová s dobrmankou Fredericou a bronz Marcela Dotzauerová s malým münsterlandským ohařem Bugsem. Do Beagle poháru si z této disciplíny odnesla body pouze Hanina Fisherová s Nelou, které jako jediné z bíglíků postoupily z prvního kola.

Po úvodní hře přišly na řadu hlavní parkury, které vymyslela a posuzovala Jana Vodvárková, velká příznivkyně bíglího plemene a bronzová medailistka Beagle poháru v kategorii závodníci small při včerejších oficiálních závodech. Nejprve byl postaven parkur pro štěňata a po prohlídce se postupně vydalo na trať všech 28 budoucích agiliťáků. Jako vždy při neoficiálních závodech bylo k vidění několik útěků z parkuru, spousta odmítnutí nebo naběhnutí na nesprávnou překážku, ale také tři čisté běhy. Čistý běh tak tentokrát zaručil medailovou pozici. První místo v juniorech tak obsadila Treza Tužilová s borderkou Wiki, na druhém místě skončila Katka Vrbová s účastníkem Beagle poháru Hemi a jako třetí se umístily naše členky Katka Hadová a Parson Russell teriérka Daphné.

Po juniorech byl parkur znovu přestavěn a na řadu přišli začátečníci. Jejich parkur byl již složitější a připomínal jedničkovou zkoušku. Nejvíce se zde projevovala zkušenost psovodů s vedením psa po parkuru. V parkuru začátečníků byl stanoven standartní čas, aby se nestalo, že loudavý psík, který stráví na parkuru půl dne, vyhraje nad rychlým psem jen proto, že prostě nestihl shodit žádnou překážku nebo odskočit zónu. Především někteří bíglíci tak nachytali (díky své momentální neochotě běhat) poměrně hodně trestných bodů za čas, což jim zkomplikovalo další cestu za pohárem. Výsledky začátečníků si můžete najít v celkových výsledcích; zde zmíním jen nejvýraznější úspěch, který nade vši pochybnost zaznamenala Šimona Hurábová s dobrmankou Fredericou, které bezchybným během v čase 36,28 s přidaly do své sbírky již druhou stříbrnou medaili tohoto dne.

Na závěr dne nás již čekala jen jedna disciplína pro zasmání - hra. Postaven byl rychlý parkur sestávající z několika skoček, dvou tunelů, áčka a kladiny. Byl postaven do tvaru U a celý se vedl na levou ruku. Jako každá hra, byla i tahle hodnocena pro všechny velikostní kategorie dohromady. Aby bylo něco takového možné, bylo na závodníky nachystáno pár pastiček - za prvé to byl standartní čas 20 s, za druhé start z ruky, bez možnosti dát si před psem náskok (to motalo hlavu hlavně rychlým velkým psům) a v neposlední řadě byla překážkou naditá nákupní taška a rozevřený deštník, které s sebou musel psovod nést. S deštníkem byla o to větší potíž, že foukal velmi čerstvý vítr. Že byly podmínky hry nastaveny dobře se projevilo tím, že na stupních vítězů mezi labradorem Ollim s Petrem Tomešem na prvním a dlouhosrstou kolií Atosem s Lenkou Turkovou na třetím, stál na druhém místě jorkšírský teriér Sam s Karolínou Červovou, loňskou vítězkou Poháru mladých psovodů.

A jak dopadl Beagle pohár? V juniorech zvítězila Hanina Fisherová s Nelou a v začátečnících Katka Novotná s Dorou, které nejvíce bodů získaly díky třetímu místu v hlavním parkuru, kde skončily na třetím místě. Za zmínku stojí také třetí místo našich členů v juniorech - Moniky Rothové a bígla Kulicha.

Všichni úspěšní závodníci byli oceněni diplomy a cenami od firmy Fitmin, která věnovala granule Fitmin Maintance pro hlavní parkury, hry i Beagle pohár. Bíglíci byli navíc odměněni také cenami od Beagle Clubu ČR - tedy oceněni byli psovodi bíglíků, kteří získali batohy, ledvinky, židličky a hrnky s logem klubu, protože běhat agility s bíglem je pouze pro dobrodružné povahy - nikdy předem nevíte, jestli zrovna v danou chvíli bude vašeho flekáče nade vše zajímat běh po parkuru nebo raději čuchání či něco úplně jiného.

Zbývá už jen poděkovat všem závodníkům za vytvoření krásné atmosféry, naší rozhodčí Janě Vodvárkové za sestavení a posuzování běhů, MVDr. Lucii Zatloukalové z veterinární kliniky Socrates v Nymburce za provedení veterinární přejímky a v neposlední řadě našim sponzorům: firmě Fitmin, Beagle Clubu ČR a Pivovaru Nymburk; dále děkujeme všem členům ZKO Nymburk za pomoc s organizací závodů a těšíme se s Vámi všemi na shledanou při podzimních závodech nebo na některé z našich dalších akcí.


Copyright (c) 2009 polmari@seznam.cz