Barking Heads
seriózní značka přírodních krmiv s veselou tváří

za podpory města Nymburk

Tunely pro psy HCV Group

NymburkCup

2. a 3. června 2012

výsledky 2.6.výsledky 3.6.
fotografie 3.6. od Karolíny Herzogové - fotografie ve větším rozlišení je možno objednat přímo od fotografky ZDE
neoficiální parkury

Na začátku června jsme uspořádali tradiční jarní agility závody v osvědčeném systému - sobotní neoficiální závod a nedělní závod oficiální. Situaci nám trochu zkomplikoval páteční vydatný déšť, který ve spojení s výkopovými pracemi na příjezdové cestě z bezpečnostních důvodů zabránil projetí závodníků autem až na cvičiště, což zkomplikovalo stěhování především zkušeným nedělním závodníkům.

V sobotu připravila rozhodčí Martina Hronová dva parkury pro každou z neoficiálních kategorií. Parkury byly tentokrát velice jednoduché, ale přesto někteří méně zkušení závodníci narazili na celkem nečekané komplikace - například totální nevšímavost psa k pokynům a jeho odchody mimo parkur nebo schovávačky v tunelech. Jiným psíkům se naopak do některých tunelů vůbec nechtělo a tak si některé týmy místo závodění dali spíše trénink v trpělivosti. K vidění ovšem byly také téměř profesionální výkony a vítězové si rozhodně svá ocenění zasloužili. Závod zahajovali závodníci kategorie baby, poté přišel na řadu jumping kategorie agiduch (agilitujících důchodců), pak jumping juniorů a začátečníků. V neoficiálních závodech, které se v podstatě drží řádu KAČR je u nás několik zásadních výjimek: pes může být motivován pamlskem či hračkou přímo na parkuru (jen je nesmí v prostoru parkuru dostat), v parkurech se nevyskytuje kruh, slalom ani houpačka, na požádání zvedáme látku látkového tunelu a všechny překážky jsou snížené (u kategorie začátečníci jsou překážky na nejnižší přípustné úrovni dle řádu KAČR). Závodníci navíc nemusí dodržovat svou výškovou kategorii - i velký pes tak může závodit v kategorii small. Neoficální závody pořádáme především proto, aby si méně zkušené týmy mohly užít atmosféru závodů, i když jim třeba slalom stále nejde a nejde a proto, aby psi, kteří by v oficiálních závodech nezvládli svou předepsanou výšku překážek nebyli ochuzeni o možnost si zasoutěžit. Další výjimkou z pravidel je pak to, že ani opakovaná odmítnutí, či překonání překážky mimo pořadí nevedou k diskvalifikaci. Neoficiální závody tak využívají především ti, kteří se z nějakého důvodu oficiálních klání účastnit nemohou nebo ti, kteří se na vstup do světa velkých závodů teprve připravují. Neoficiální závody jsou tedy v podstatě závody motivačními a mají za cíl povzbudit týmy do další práce a dát jim možnost porovnat své schopnosti s ostatními.

Po prvních bězích následoval druhý běh kategorie baby a pak už se šlo na hru. Základní kola hry představoval paralelní běh ve třech drahách, do dalšího kola postupoval vždy vítěz z rozběhu. Po druhém paralelním kole jsme měli šest postupujících, kteří ve finále změřili své síly s časem na okružní trati už jednotlivě.

Po hře následovalo vyhlášení kategorie baby, aby si mohla jít miminka odpočinout a vyhlášení hry.

Odpoledním agility agiduchů, juniorů a začátečníků pak závody vyvrcholily a mohlo se vyhlašovat. Za nejlepší závodníky celého dne bez rozpaků prohlašuji Filipa Milichovského a bišonku Sissi, kteří v juniorské kategorii získali jedno první a jedno třetí místo, čímž právem v součtu vyhráli a neztratili se ani ve hře, kde se probojovali až do finále a byli spolu s ostatními finalisty také oceněni. Za zmínku také stojí výkon francouzského buldočka Baldiniho, který si ze svého staršího kolegy Maxiho zatím nebere příklad a běhá :-)

Vyhlášením vítězů skončilo sobotní klání a mohli jsme se vrhnout na přípravu neděle.

To přišly na řadu oficiální závody pod taktovkou vzácného hosta z Moravy - paní rozhodčí Jaroslavy Podmolové. Závody byly plně obsazeny, takže své síly poměřilo dohromady 98 týmů - a ty dva týmy, které bez omluvy nedorazily jistě trpce své nepřítomnosti litovaly. Ačkoliv bylo jako vždy v otevřeném jumpingu i agility zaznamenáno dost diskvalifikací, zaběhlo mnoho týmů své parkury čistě - čas tak rozhodoval především v jumpingu, kde se nejrychlejším týmem stal Filip Šimera a Adélka, kteří trať překonali v postupové rychlosti 5,23 m/s. Agility open se hodnotilo dle koeficientů, což se projevilo nejvíce u kategorie large, kde Jenifer Veselá a Fanny Lusika svým rychlým čistým během zapříčinily, že žádný další tým nebyl bez trestných bodů a poprávu si tak vysloužily pohár a spoustu cen za první místo. Ve zkouškách zaujaly především týmy nejvyšší kategorie A3 - hovawart A3Ch Akim s Petrou Škvárovou porazil čistým během vítěze jumpingu australského ovčáka And I Want ... Diandra s Martinou Hodkovou; v kategorii MA3 se povedlo doběhnout do cíle pouze jednomu týmu z osmi - Jiřímu Ludvíkovi s Kennym; a v kategorii SA3 si týmy na všech prvních třech místech vybojovaly zkoušku pro titul A3 šampiona a všichni doběhnuvší v této kategorii se zároveň svými výkony kvalifikovali na letošní Mistrovství ČR. Za zmínku stojí také výkon jediného veterána nedělního závodu - malé kníračky Sunny, která bezchybnými běhy v rychlosti 3,7 m/s v jumpingu a 4,14 m/s v agility strčila nejden mladší tým do kožíšku. Čest našeho klubu pak úspěšně obhájila Katka Žiaková a Corynka, které v jumpingu medium obsadily 2. místo.

Sláva vítězům, čest poraženým !!!

Chtěli bychom tímto poděkovat všem závodníkům, rozhodčím i organizátorům za jejich výkony, městu Nymburk za podporu závodu a především firmám Barking Heads a HCV Group - Tunely pro psy za nádherné ceny pro všechny, kdo zvítězili. O Svatováclavských závodech AHOJ !!!

Copyright (c) 2012 polmari@seznam.cz