logo fitmin

FitminCup a A1 agility pohár

3. a 4. října 2009

výsledky oficiálního závoduvýsledky A1 agility poháru
výsledky neoficiálního závodu
fotografie
parkury - oficiální závod 3.10.parkury - neoficiální závod 4.10.

Podzimní agility závody pod záštitou firmy Dibaq, výrobce krmiva Fitmin byly opět dvoudenní. První den probíhaly oficiální závody skládající se z jumpingu, zkoušek a agility open, v neděli pak neoficiální závody s paralelní rovinkou, agility a hrou pro juniory a začátečníky. A1 pohár pak probíhal po oba dny. Do poháru mohly vstoupit pouze týmy, v nichž čtyřnohý člen ještě nikdy nestartoval v kategorii A2 a to ani s jiným psovodem.

První den závodů se nesl ve znamení slunečného počasí a dobré pohody, ke které přispěl nemalou měrou také rozhodčí, pan Zdeněk Spolek, který postavil zajímavé parkury. Jumping jednoznačně sedl nejvíce kategorii small, zatímco v kategorii large byly doběhnuty čistě pouze dva běhy a polovina startovního pole skončila diskvalifikací. Zkoušky přinesly překvapení především v elitní kategorii A3, když poměrně složitý parkur doběhl ze všech velikostních kategorií pouze jeden tým a to ještě bez ohodnocení. No, občas pan rozhodčí vyhraje a ne že by ho to těšilo. Při agility se zřejmě již díky únavě z celého dne namnožily diskvalifikace, ale přesto ve všech kategoriích doběhl dostatek týmů, které se mohly těšit na ceny i body do A1 poháru. Jednoznačně nejúspěšnějšími závodníky prvního dne poháru byla Romana Hanousková a František Superpes, kteří vyhráli v kategorii large jumping a skončili druzí při agility. Kromě krásných cen od firmy Dibaq (výrobce krmiva Fitmin) a pohárů si totiž odnášeli z prvního dne i dobrý bodový základ pro další klání v A1 poháru. V kategorii small se po prvním dni ujala vedení v A1 poháru Jana Pospíšilová s Lotty a v medících byly na nejlepší cestě k vítěství bíglice Besso a Fortuna Pavlíny Courtonové.

Druhý závodní den začal již tradiční paralelní rovinkou pro začátečníky a juniory - na parkuru byly připraveny 4 identické závodní dráhy, které se skládaly z poloviny slalomu (6 tyček) a tří skokových překážek. Nejistota těch, kteří u nás na jaře nebyli a tuto disciplínu si ještě nevyzkoušeli, zmizela hned po ukončení prezence, když organizátorka závodu předvedla jak je to s tím slalomem. Nejprve bylo nutno uvázat psa na vodítko ukotvené za slalomem a zanechat jej tam. Psovod sám se potom postavil na startovní čáru a po odstartování sám osobně překonal slalom (bylo nutné dbát na správný náběh a nevynechání tyčky), odvázal psa a vedl ho přes všechny tři skokové překážky až na cílovou pásku. Běžely vždy 4 týmy vedle sebe a první z nich postupoval do dalšího vyřazovacího kola. Z popisu hry je jasné, že opět nezáleželo jen na rychlosti psa, ale také na hbitosti psovoda. Stejně jako na jaře se tak do finále probojovali zástupci všech velikostních i věkových kategorií a všichni také byly odměněni cenami a první tři i medailemi.

Po úvodní hře přišly na řadu hlavní parkury, které posuzovala Bára Škarnitzlová. Nejprve byl postaven parkur pro štěňata a po prohlídce se postupně vydalo na trať všech 19 budoucích agiliťáků. Na rozdíl od jarních závodů byly tentokrát výkony juniorů téměř profesionální a jen výjimečně došlo na uplatnění neoficiálního pravidla, že 3 odmítnutí neznamenají diskvalifikaci. Souběžně s agility juniorů probíhala také čtvrtá disciplína A1 poháru - dlouhý slalom. Úkolem bylo překonat skokovou překážku a slalom o 24 tyčkách v co nejkratším čase, přičemž shozená skokovka znamenala penalizaci 5 s, chybný náběh do slalomu bylo nutno opravit novým náběhem. V této disciplíně byl pro všechny největším překvapením yorkshirský terier Sam, který si se slalomem poradil v čase 6,58 s, s přehledem zvítězil v kategorii small a zaostal jen 6 setin sekundy za absolutně nejrychlejším slalomářem, jímž byla borderka Youtoo v kategorii large.

Po juniorech byl parkur přestavěn a na řadu přišli začátečníci a hra A1 poháru, jejíž podstatou bylo zdolat začátečnický parkur a potom po něm běhat dál a nasbírat co nejvíce bodů (4 body za kladinu a áčko, 3 za látkový tunel, 2 za dálku a pevné tunely a po 1 bodu za skočky). Na všechno měli poháristé limit 80 s. Pro začátečníky byl na rozdíl od juniorů určen standardní čas a to koeficientem 2,0 a také čas maximální. Došlo tak na dvě diskvalifikace v čase, ale bylo vidět i několik rychlých a bezchybných běhů. Nymburské nejvíce potěšily výsledky začátečníků small, kde první místo vybojovala Pavlína Broulíková s kavalírem Tobbym a bronzový stupeň obsadila Šárka Puldová s boloňáčkem Maxem. Max, který má trochu bíglí povahu (tj. někdy běží, někdy ne), se totiž nechtěl nechat zahanbit od Blanky Zbýňové a beardedky Engieho, kteří třetí místo vybojovali mezi juniory. Se svým úkolem se poprali i účastníci poháru, z nichž pro některé (hlavně pro ty se čtyřmi psy) bylo 80 s na parkuru až moc. Komentáře typu "Už nemůžu!!!" jsme slyšeli několikrát.

Závěrečnou disciplínou pro juniory a začátečníky byla hra, ve které museli všichni osvědčit svou dovednost v přemýšlení nad nejlepším vedením psa. Na plochu bylo postaveno 10 překážek (mezi nimi látkový tunel a dva pevné). Závodníci měli určenu pouze první a poslední překážku, ostatní mohli překonat v libovolném pořadí co nejrychleji a pokud možno bez chyby. Důležité bylo také žádnou překážku nevynechat - opomenutím překážky si několik týmů vysloužilo diskvalifikaci. Jelikož bylo na libovůli týmu, v jakém pořadí bude překážky překonávat, nepočítala se odmítnutí, ale jenom čas a chyby. Jak toto klání dopadlo se můžete podívat ve výsledcích.

Závěrečnou disciplínou dne byl jumping pro A1 pohár. Vlivem mírně zvlněného terénu (jak to laskavě nazval Zdeněk Spolek) byl parkur těžší než bylo původně zamýšleno. Nepodařilo se nám totiž umístit slalom tam, kam jsme potřebovali, aniž by některá jeho část netrčela aspoň 10 cm nad zem, a tak jsme ho museli vyměnit za pevný tunel, což byla překážka číslo 3. Tato změna vedla k velkému množství diskvalifikací a několik favoritů díky této poslední disciplíně přišlo o pohárové umístění. Jiní ale naopak díky jumpingu A1 pohár získali.

Jak tedy pohárové klání dopadlo?

Všichni úspěšní závodníci byli oceněni poháry, diplomy či medailemi a především cenami od firmy Dibaq, která věnovala kvalitní granule Fitmin Maintance v opravdu štědrém množství. Pro některé účastníky A1 poháru bylo naše klání posledním vystoupením v třídě A1 a hned po závodu se nasměřovali o stupínek výše do A2. Přejeme nejen jim, aby se i nadále dařilo a případné neúspěchy nevedly k zanevření na krásný zábavný sport jménem agility. Zároveň doufáme, že se s mnohými (ne-li všemi) z vás uvidíme na některých našich dalších závodech v příštím roce.

Zbývá už jen poděkovat všem závodníkům za vytvoření krásné atmosféry, našim rozhodčím Zdeňku Spolkovi a Báře Škarnitzlové za sestavení a posuzování běhů, veterinární klinice Socrates v Nymburce za provedení veterinární přejímky a v neposlední řadě našim sponzorům: firmě Dibaq a Pivovaru Nymburk; dále děkujeme všem členům ZKO Nymburk a přátelům z jiných zákoutí republiky za pomoc s organizací závodů a těšíme se s Vámi všemi na shledanou na některé z našich dalších akcí.


Copyright (c) 2009 polmari@seznam.cz