Víkend u dědy Mráze

5. a 6. března 2011

výsledky O frisbee dědy Mrázevýsledky Hopsání u dědy Mráze
fotografie O frisbee dědy Mrázefotografie Hopsání u dědy Mráze

První březnový víkend jsme se opět sešli v hale jezdecké školy Equus Kinski, abychom se rozloučili se zimou třetím ročníkem neoficiálního dogfrisbee závodu O frisbee dědy Mráze a druhým ročníkem oficiálního a neoficiálního agility klání Hopsání u dědy Mráze. Oproti loňsku bylo poměrně teplo, ale žádný ze závodníků ani diváků nepohrdl možností občerstvit se v teple místní kantýny ve VIP salónku s výhledem na závodní plochu. Sponzorem akce byla opět firma Eukanuba, prostřednictvím svého distributora - firmy Plaček, s.r.o.

O frisbee dědy Mráze

V sobotu ráno se začali sjíždět závodníci dogfrisbee klání. Rozhodčí tentokrát byla Alena Smolíková, a i když byla pro frisbee v této roli nováčkem, zhostila se jí velice dobře. První disciplínou, ve které se utkalo 39 týmů, bylo Super pro Toss & Fetch, jinak známé také jako Superminidistance. Již první kolo naznačilo, že extra dlouhé hody za 5 bodů budou spíše výjimkou - o tuto nádhernou výjimku se posledním hodem v prvním kole postaral Josef Honner s Amálkou, a to přes zabandážované rameno, díky kterému jim prvních pět hodů nelétalo tak úplně dle jejich představ. Velmi vyrovnané hody a chyty za 3,5 bodu předváděla již v prvním kole s oběma svými psy Garpem a Rayem Lucka Plevová, které se také s Rayem povedl v prvním kole jeden pětibodový hod, který jim zajistil průběžné vedení. Poté následovalo první kolo klasického timetrialu, kde ale do kola druhého postupovalo jen prvních 16 týmů, zatímco ostatní se mohli těšit na hru Pitch & Go. Hned v prvním kole timetrialu se na prvních třech místech seřadilo nymburské trio Jája a Čelza, Klára a Holy a Dominika s Abbe, všechny s časem pod 18 s. Hra Pitch & Go začala pro nepostupující do druhého kola timetrialu a zvlášť přihlášené vysvětlením pravidel tohoto v Rusku populárního psího sportu určeného především pro psy, kteří sice velice rádi a rychle aportují, ale frisbee jim úplně nesedí: házely se střídavě dva aporty (ponejvíce míčky); každý tým musel na hřišti pro Minidistance (se stejným bodovým hodnocením jednotlivých zón) posbírat co nejvíce bodů; bodované byly jen ty hody, kdy se aportovaný předmět před jeho sebráním psem alespoň jednou dotkl země a pro předmět si nemusel jít psovod, ale pes jej sám donesl až za startovní čáru; druhý předmět mohl být hozen teprv, když první přešel startovní čáru (na toto pravidlo pak jeden závodník zapomněl a stálo ho to možná velmi dobré umístění). Hned první startující se vrhl do boje s plným nasazením a bylo opravdu na co se dívat. Disciplínu nakonec vyhrál s 18ti body Filip Šimera s belgičandou Viktorkou, celkem sedmi rychlými hody se jako druzí umístili Klára Valentová a pan Jim. O půl bodu za nimi s méně hody za více bodů pak byli bronzoví Lenka Strnadová a Cassy.
Po této netradiční mezihře přišlo na řadu druhé kolo timetrialu. Žádné překvapení se nekonalo a ačkoliv se Pavel Kos s Trixie ve druhém kole dostali také pod hranici 18ti sekund, nymburské trio se jim již dohnat nepodařilo a skončili s bramborovou medailí na čtvrtém místě.
Ve druhém kole Minidistance byl u většiny týmů vidět lepší výkon než v kole prvním: například Pavla Gašpárková s Francem a Pepa Honner (který si nechal v přestávce napravit od Jany Vadasové rameno) s Amálkou ve druhém kole získali shodně 19 bodů - rekord meetingu, jak se říká. Zatímco Pavla si druhým kolem zlepšila umístění na sedmé místo, pro Pepu znamenalo oněch 19 bodů posun na místo první o půl bodu před Lucku Plevovou s Rayem, kteří vedli po prvním kole. Jako třetí v pořadí skončila Lucka se svým druhým psem Garpem, když po prvním kole třetí tým Lenka Erlebachová a Šimi druhé kolo příliš dobře nezvládli a propadli se na místo páté.
Závody skončily velice brzy a tak si mohli po předání cen od firmy Eukanuba ještě všichni na ploše potrénovat a pak se v klidu a pohodě rozejít domů s myšlenkou na nadcházející sezónu oficiálních závodů, kterých je letos v kalendáři DiscDog klubu opravdu nevídaně mnoho.

Hopsání u dědy Mráze

První část Hopsání začala především pro naše členy, ale i několik málo jiných zájemců, kteří se stihli přihlásit, již v sobotu v podvečer a to tréninkem s rozhodčí Alicí Glöcknerovou, která si opět nemohla prostředí jezdecké haly vynachválit. Jak je jejím dobrým zvykem, samozřejmě se netrénovalo to, co potom v neděli stavěla do závodu. Trénink byl pro všechny velmi poučný, protože Alice poradila s řešením mnoha různých problémů, se kterými se jednotlivé týmy potýkají a tak doufáme, že za rok budeme moci předmrázovský trénink zopakovat a možná uvítáme paní rozhodčí v roli trenérky i na našem cvičišti při jiných příležitostech.
V neděli se sjelo celkem 72 závodních týmů oficiálního a 30 týmů neoficiálního Hopsání. Závody byly rozvrženy klasicky - jumping, zkoušky, agility, takže ohledně rozvrhu se žádná překvapení nekonala. Jako první se na start jumpingu postavili neoficiální závodníci a jediný veterán. Krásný parkúr bez záludností typu slalom či kruh překonávali tito začínající závodníci většinou v hezkém tempu s minimálním počtem chyb, i když samozřejmě především v kategorii large, došlo i na pár diskvalifikací: nejnešťastnější z nich se povedla naší člence Blance Zbýňové s Engiem, kteří startovali jako první a zapomněli na jedno z pravidel oficiálního řádu agility, dle kterého se závodilo, a doběhli krásně čistě a rychle, ale s obojkem. Nejlepší výkon v jumpingu mezi začátečníky jsme tak viděli v podání Jana Kadlece s Fran (Granada Chocolate Frances) v large, kterým značně v čistotě a rychlosti provedení konkuroval v kategorii medium border teriér Art Good Breeding s Vendulou Vejražkovou. Na začátečnickém parkuru si svůj jumping odběhl i jediný veterán: Ťapka s Hankou Bínovou a to čistě, bez TB za výborně.
Po začátečnících přišli na řadu se svým jumpingem oficiální závodníci: poměrně dlouho na něj čekali, takže pro příště dáme závodníkům pozdější prezeční dobu. V kategorii small si v jumpingu udělali dobrý základ pro součet Lucka Dušková s A3Ch Lili, Pavla Klučková s Floydem a František Dušek s Holly. V kategorii medium se na prvním místě bezpečně usadila největší hvězda dědomrázovského klání sheltie Lara (A3 Ami Dévoué z Březkého průhona) a Petra Hamšíková opět v úžasné rychlosti 5,43 m/s. Za nimi na druhém a třetím místě skončily naše členky Markéta Hoffmannová s Jamiem a Katka Žiaková s Corynkou. V kategorii large, kde byla nejtvrdší konkurence 41 týmů a samozřejmě také nejvíce diskvalifikací si hned 6 týmů odneslo do openu čistá konta - mezi nimi na prvním místě nejlepší František Superpes s Romanou Hanouskovou.
Po jumpingu následovaly zkoušky agility. Jelikož o zkouškách by se dalo v každém agility klání mluvit donekonečna, vypíchnu zde jen ty nejzářivější nebo pro náš klub nejdůležitější výkony: v SA1 se za Mášou a Megie na třetím místě usadil boloňák Max se Šárkou Puldovou, kteří si tímto během splnili kritéria pro přestup do A2; v SA2 doběhly všechny tři týmy a tak mohli obsadit stupně vítězů, kde na prvním místě byl František Dušek s sheltií Holly Malý klaun za čistý běh; v SA3 (nejvíce obsazené A3 kategorii) doběhly právě jen tři týmy, z toho ani jeden čistě, ale všichni za výborně. V mediích nás v kategorii A1 potěšila Katka Žiaková s Corynkou, které za Onyx Diamondem a Marlenkou Superlady obsadily třetí místo bez TB; v MA2 doběhly jen dva týmy s docela dost trestnými body, přesto bylo potěšující, že před matadorem Iranem Lukovcem s Vendulou Vejražkouvou stála v závěru dne na prvním místě naše členka Markéta Hoffmannová s Jamiem; v MA3 dle očekávání a přání diváků zvítězila Lara s Petrou Hamšíkovou, ale ani naše členky Rendy a Martina Hronová se při tomto svém prvním startu v kategorii A3 nezahanbily a dosáhly na stříbrnou příčku a hodnocení výborně. Kategorii LA1 ovládli na prvním a druhém místě královští pudli Miroslavy Vrabcové: na prvním černý Black-Donar Šumbarský pramen, na druhém bílý pudl Hurley Bohemia Jaronela, s odstupem téměř tří vteřin za Hurleym skončil třetí tým bez TB Lenka Strnadová a Cassy. I v kategorii LA2 doběhly bez TB jen tři týmy, které obsadily stupně vítězů v pořadí: Milan Jirásek a border kolie Dag (naprosto nádherný běh), v závěsu za ním Šárka Urbanová a Terri a na třetím místě Bára Špatná a chodský pes Barnabáš Černá Luna. V kategorii LA3 nám vyhlašování vítězů nezabralo příliš mnoho času, protože všechny tři závodící týmy se diskvalifikovaly.
Pokračovali jsme agility openem začátečníků, kde v kategorii small o dobré umístění v součtu přišla Martina Vejlupková s Roxy, které se po třetím místě v jumpingu v openu díky špatně vymyšlené otočce diskvalifikovaly, Aneta Mázlová s Mikem naopak své první místo po jumpingu potvrdili i prvním místem v openu, díky druhému místu v openu se na třetím místě součtu začátečníků small usadila na členka Pavlína Broulíková a kavalír Tobby a svým výkonem nás velmi potěšila Markéta Hrdá s nejmenší závodnicí meetingu - čivavou Meggi, které si v openu doběhly pro bronz (jelikož se předtím v jumpu diskvalifikovaly, tak na umístění v součtu již bohužel nedosáhly).
Mezi začátečníky medíky došlo u poloviny týmů k diskvalifikacím a tak o to větší byl zážitek sledovat Arta s Vendulou, kteří si bezchybně rychlostí 5,2 m/s přišli pro vítězství openu i součtu. Mezi začátečníky large bylo stejným požitkem sledovat Fran, která si obdobným způsobem také došla pro vítězství openu i součtu. Veteránka Ťapka dokončila i svůj druhý běh na začátečnických parkurech čistě bez TB a mohli jsme se vrhnout na agility open hlavních katerorií.
V kategorii small jsme viděli jednu diskvalifikaci v čase, ale také dost a dost čistých a rychlých běhů, z nichž nejlepší předvedla bíglice Jessie (A3 Faidra of Volcano Cotopaxi). Druhým místem v openu si vítězství v součtu zajistila Lucka Dušková a A3Ch Lili z Vesničky u hranic, třetím místem v openu se na druhé místo součtu posunula Katka Chalušová a parsonka Gledis Mandylion. I v kategorii medium došlo k velikému promíchávání, když ti, kteří jump zaběhli skvěle se vydiskali, a naopak ti, kteří se diskli v jumpu se v openu vypjali k velkým výkonům - nezklamala jen Lara s Petrou, které i v openu doletěly do cíle jednoznačně na prvním místě rychlostí 5,09 m/s a obsadily tak samozřejmě i první místo součtu. Na druhém místě za nimi skončil tým Julie Kovácsová a kokr Niky a třetí Markéta Hoffmannová a sheltie Jamie. V largích přišel František Superpes a Romana Hanousková díky diskvalifikaci o první místo v součtu a tak se na stupních vítězů objevili jiní a tady došlo k velikému omylu: při počítání součtu došlo k záměně trestných bodů a času u Dominiky Hoffmannové a belgické ovčandy Abbe Pet Černý Květ, které po pátém místě v jumpu a druhém místě v openu měly jako jediný tým čisté konto trestných bodů a přesto nebyly na prvním místě vyhlášeny. Znovu se hluboce omlouváme. Na druhém místě součtu za Dominikou skončil tým A3 Daffy Těchlovice a Míša Hobzová a jako třetí Zlaťák s Martinou Černou, kterým se na dědomrázovských závodech dařilo i loni, takže doufáme, že nás za rok opět svou návštěvou poctí - stejně jako všichni ostatní závodníci.


Copyright (c) 2010 polmari@seznam.cz