Víkend u dědy Mráze

O frisbee dědy Mráze

VÝSLEDKY

Po loňském úspěchu prvních halových dogfrisbee závodů jsme se letos rozhodli uspořádat v jezdecké škole Equus Kinsky v Hradišťku u Sadské druhý ročník O frisbee dědy Mráze a přidat k němu také první ročník agility závodů Hopsání u dědy Mráze. Letošní závody se do rozvrhu jezdecké školy vešly až na začátek března, ale obava, že dědo mrázovské závody se budou odehrávat za jarního počasí plně rozptýlila letošní rekordně sněhová zima. Ačkoliv dva měsíce ležící sníh týden před závody roztál, v první den závodů napadl nový a vydržel přes celý víkend a většinu následujícího týdne. Sněžení mělo jeden nepříjemný následek, a to bouračku jedné naší kamarádky. Naštěstí se jí nic nestalo, ale na závody nedojela.
V sobotu proběhly dogfrisbee závody. Téměř 40 týmů změřilo své síly ve dvou disciplínách - superminidistance a nové verzi timetrialu. Zatímco superminidistance probíhalo klasicky ve dvou kolech a bodový zisk každého týmu se klasicky z obou kol sčítal, timetrial proběhl dle obvyklého řádu pouze prvním kolem, které mělo charakter kvalifikace. Vzhledem k tomu, že během letošní zimy se prakticky nedalo trénovat, byli jsme všichni překvapeni časy, které v kvalifikačním kole jednotlivé týmy dosahovaly - deset týmů postoupilo z prvního kola s časem pod 30 sekund a ani výkony dalších šesti postupujících nebyly vůbec špatné. Těchto šestnáct kvalifikovaných týmů si boj o další postup rozdalo po dvojicích v paralelním timetrialu. Zde se už neměřil čas, ale pouze se sledovalo, který z dvojice dokončí dva úspěšné hody jako první a doběhne dříve do cíle. Nervozita závodníků byla při tomto přímém srovnání větší než obvykle a občas o postupu či vypadnutí týmu z dalších bojů rozhodovalo opravdu málo - například o pár decimetrů delší hod nebo křivě hozené frisbee. Viděli jsme několik doběhů, řečeno dostihovou terminologií tzv. o krátkou hlavu, několik výměn drah a také velká překvapení, kdy outsider vyřadil z dalších bojů jednoznačného favorita. Pavoukem vzájemného měření sil tak do TOP 4 prošly týmy, které se potom v malém a velkém finále seřadily ve výsledkové listině následovně: bramborová medaile Alena & Britney, bronzová Maruška & Arlinka, stříbrná Kuba & ATU a zlatou medaili (nebo vlastně pohár) si odnesli Pavla & Franco.
Superminidistance měl již po prvním kole jasného favorita: Kubu a Punťu, kteří k 22 bodům z prvního kola přidali ve druhém kole dalších 21,5 bodu a nasadili tak letošní laťku dosti vysoko. Napínavý boj se tak odehrával o druhé místo, které nakonec obsadila Maruška & Arlinka o půl bodu před Alenou & Britney. Špatně načasovanou formu měli Jindra & Ro, kteří po pokaženém prvním kole zvládli 17ti body v kole druhém poskočit na konečnou pátou příčku. Příjemně překvapily naše členky Markéta & Ený, kterým se v loňském roce díky Enýině ustrašenosti příliš nevedlo, když letošní sezónu zahájily 4. místem v superminidistance a předstihly tak loňského nejzářivějšího nováčka Romanu & Marlenku, které stejně jako Jindra & Ro a Lucka & Garp obsadily společné páté místo.

sponzor závodů O frisbee dědy Mráze

Hopsání u dědy Mráze

VÝSLEDKY

Po skončení frisbee klání jsme do školy dopravili agility překážky a trochu potrénovali, abychom po dvou měsících nečinnosti připomněli našim psíkům, co je to skočka nebo tunel. V neděli tak začalo agilitní klání, které kromě klasických závodů jumping, zkoušky, agility, zahrnovalo také neoficiální závod skládající se ze dvou běhů - jumpingu a agility- pro týmy, které nevlastní výkonnostní průkaz. Celý agility závod byl koncipován tak, aby se ti z frisbee závodníků, kteří se alespoň trochu agility věnují mohli zazávodit. Bohužel ze všech účastníků frisbee klání zůstali na agility jen dva týmy a tak byly agility neoficiálky hlavně klubovým kláním. V plné míře se projevil nedostatek tréninků v zasněženeém zimním období a tak o diskvalifikace v neoficiální části Hopsání nebyla nouze.
Oficiální závody probíhali dle klasického scénáře, kromě jedné věci - obrovský prostor jízdárny nadchl paní rozhodčí Alici Glöcknerovou natolik, že málokterý parkur byl kratší než 170 m. Mělo to své výhody i nevýhody - dvounozí členové týmů dobíhali bez dechu, čtyřnozí měli naopak šanci se pořádně rozběhnout a nabrat rychlost - postupové rychlosti většiny týmů taky byly ve všech bězích vyšší než 3,5 m/s a nezřídka i normálně pomalejší psi zaznamenali postupovku hodně přes 4 m/s.
Oceněny cenami od firmy Eukanuba a medailemi byly v každém běhu oficiálek první tři týmy, u neoficiálek pak první tým v každé velikostní kategorii. Poté byly vyhlášeny součty za agility a jumping, kde první tři týmy v každé velikostní kategorii a první tři týmy začátečníků získali prémiové krmivo Eukanuba, krásné poháry a mnoho dalších cen včetně čokoládových dědů Mrázů. Nejúspěšnějšími týmy byly tyto: v kategorii small Lucka Dušková a Lili, které vyhrály jumping i open bez jediného trestného bodu a tudíž vyhrály i součet, v kategorii medium Markéta Hoffmanová a šeltie Jamie, které vyhrály součet se "ziskem" 0,14 TB za druhé místo v jumpingu a první místo v openu, ke kterým přidaly ještě druhé místo ze zkoušky A1. U kategorie large není určení nejúspěšnějšího týmu tak jednoznačné a dá se proto hovořit hned o dvou, které si vedly velmi dobře - Martina Černá a Zlaťák získali zlato za jumping a zkoušku LA2, načež zřejmě neunesli roli favoritů a v openu se diskvalifikovali, Verča Otýpková a gordonsetr Daria získaly stříbro ve zkoušce LA2 a v openu a celkově třetí místo v součtu. Úžasným bezchybným výkonem v agility open v rychlosti 5,26 m/s si obdiv soupeřů i diváků a zlato v součtu zajistil tým Eva Neumannová a Bendjoy Fofr Free.

Co říci závěrem? Příští rok se do této haly zcela jistě znovu vrátíme a věříme, že i vy si k nám cestu najdete.

Veliké díky patří sponzoru závodů firmě Eukanuba, MVDr. Tomáši Černíkovi za provedení veterinárního dozoru, rozhodčím obou dnů (Michalu Romanovi, Míše a Yvě Androvým a Alici Glöcknerové), organizačnímu týmu a všem co se na závodech podíleli ať už jako organizátoři, závodníci nebo diváci. V neposlední řadě děkujeme také manželům Půlpánovým za poskytnutí skvělých prostor v jezdecké škole Equus.

sponzor závodů O frisbee dědy Mráze


Copyright (c) 2010 polmari@seznam.cz